Pogosta vprašanja in odgovori
Kdaj in kje je objavljen razpis za mobilnost študentov za študij in prakso v tujini?
Razpis za mobilnost študentov za študij in prakso v tujini je objavljen vsako leto v decembru za prihodnje študijsko leto na Novisu (zavihek Objave/Splošna obvestila). Razpis je poslan na elektronske naslove vseh vpisanih študentov. Rok za oddajo prijave je določen v aktualnem razpisu (običajno konec meseca januarja). Študenti lahko oddajo prijavo tudi po prijavnem roku, vendar bodo uvrščeni na rezervno listo.
Ali se lahko zgodi, da študent ne dobi Erasmus+ dotacije (štipendije)? Ali je možno dobiti Erasmus+ dotacijo poleg redne štipendije?
Lahko se zgodi, da študent kljub odobreni mobilnosti ne dobi Erasmus+ dotacije. Erasmus+ dotacija ni samoumevna in mora zanjo študent oddati prošnjo na posebnem obrazcu (Novis, spletna stran). Študent v času mobilnosti normalno prejema tudi morebitne druge štipendije, ki jih je pridobil iz drugih virov.
Koliko znaša dotacija za Erasmus študente?
Erasmus dotacija se dodeli po izbirnem postopku in sprejetju študenta na partnersko ustanovo ali v podjetje. Znesek dotacije se razlikuje od države do države in ni namenjen kritju vseh stroškov študenta.
Ali lahko študent odstopi od odobrene prijave na mobilnost?
Prijavljeni študent lahko kadarkoli odstopi od prijave na mobilnost. Če se študent zaradi kakršnihkoli razlogov odloči, da na študentsko izmenjavo ne bo odšel, naj to čim prej sporoči Erasmus koordinatorju na domači instituciji. Izpraznjeno mesto bo ponujeno študentom na rezervni listi.
Kje je objavljen seznam partnerjev za izmenjavo v tujini?
Seznam partnerskih institucij, s katerimi ima MFDPŠ podpisano bilateralno pogodbo, je objavljen na spletni strani in v okviru posameznega razpisa.
Ali se lahko študent prijavi na mobilnost, čeprav je v prejšnjem študijskem letu odpovedal (in je imel odobreno mobilnost)?
Da.
Ali je mobilnost v tujini možna tudi na 2. ali 3. stopnji študija?
Da. Objavljeni razpis za mobilnost študentov velja za vse stopnje študija.
Ali lahko študent, ki je že koristil in izvajal mobilnost na 1. stopnji študija, ponovno odda prijavo za mobilnost na 2. stopnji študija?
Da.
Ali mora biti Študijski sporazum podpisan in potrjen s strani institucije gostiteljice še pred začetkom študijske izmenjave?
Pred začetkom študentove mobilnosti mora biti Študijski sporazum potrjen s strani vseh strani: študenta, domače institucije in institucije gostiteljice.
Kolikšna je minimalna/maximalna mobilnost za namen študija in prakse?
Študent lahko v tujini biva najmanj 3 mesece za študij (2 meseca za prakso) in največ 12 mesecev.
Kaj je to OLS ali spletno jezikovno preverjanje?
Obveza v okviru priprav na izmenjavo je tudi preverjanje jezikovnega znanja preko spletne jezikovne podpore OLS. Preverjanje jezikovnega znanja prek spletne jezikovne podpore OLS programa Erasmus+ (prvo preverjanje pred mobilnostjo in končno preverjanje po zaključku mobilnosti) je obvezno in je predpogoj za mobilnost za vse višješolske oz. visokošolske študente iz držav, v katerih se izvaja program, ki se odpravljajo na mobilnost v okviru programa Erasmus+ za namene študija ali usposabljanja v drugo državo, v kateri se izvaja program, in ki kot glavni jezik poučevanja ali dela uporabljajo enega od naslednjih jezikov: nemščina, angleščina, španščina, francoščina, italijanščina in nizozemščina (razen rojenih govorcev).
Kaj naredim, če se kateri od izbranih predmetov na instituciji gostiteljici ne izvaja ali želim spremeniti vsebino Študijskega sporazuma?
V primeru sprememb Študijskega sporazuma takoj kontaktirajte Erasmus koordinatorja na domači instituciji in obrazložite situacijo in potrebo po spremembi. Erasmus koordinator bo pripravil ustrezno dokumentacijo za spremembo Študijskega sporazuma, ki jo morata potrditi domača institucija in institucija gostiteljica.
Ali lahko trajanje mobilnosti v tujini prekinem/podaljšam/skrajšam?
V primeru, da se v času mobilnosti v tujini zgodi kaj nepredvidenega, lahko študent kadarkoli prekine svojo mobilnost. V tem primeru mora čim prej obvestiti Erasmus koordinatorja na domači in tuji instituciji. V primeru prekinitve mobilnosti se lahko zgodi, da mora študent vrniti del ali celotno že izplačano Erasmus dotacijo. Študent se lahko v vsakem primeru lahko vrne na domačo institucijo in nadaljuje študij po svojem predmetniku.
Podaljšanja ali krajšanja trajanja mobilnosti so možna v dogovoru z Erasmus koordinatorjem, če se to smiselno umešča v koledar študijskega leta in ob upoštevanju naslednjih omejitev:
Obdobje študija v tujini je omejeno od najmanj 3 do največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija. To je na dodiplomskem, magistrskem in doktorskem študiju. Na študij gre študent lahko od drugega letnika dalje.
Ali se lahko zgodi, da na mobilnosti za prakso tujini delodajalska organizacija ni zadovoljna s študentom in predčasno prekine sodelovanje?
Lahko se zgodi. Že pred pričetkom prakse je zato pomembno, da študent vzpostavi stik z mentorjem in organizacijo, v kateri bo opravljal prakso, ter da so pričakovanja in zahteve vseh vključenih jasna in določena v Sporazumu za praktično usposabljanje.
Katere dokumente je potrebno pridobiti s strani tuje partnerske institucije ali podjetja po zaključeni mobilnosti?
Po zaključeni mobilnosti je potrebno na matično fakulteto oddati opravljeno končno poročilo Erasmus študenta (v elektronski obliki, spletna anketa), potrdilo o izvedbi in trajanju študija v tujini (Certificate of Mobility) in potrdilo o opravljenih obveznostih na tuji fakulteti (Transcript of Records). V primeru prakse študent odda le vsebinsko poročilo Erasmus študenta (v elektronski obliki), potrdilo o izvedbi in trajanju študija v tujini (Certificate of Mobility). Prav tako se po zaključeni mobilnosti ponovno preverja jezikovno znanje študenta – obvestilo preko elektronskega sistema OLS.
Kaj pa po prihodu iz tujine, kako se mi priznajo obveznosti?
Po vrnitvi iz tujine študent v Referat fakultete odda Vlogo za priznavanje znanja in spretnosti in le tej priloži naslednja dokazila:
– potrdilo o opravljenih izpitih na gostiteljski instituciji v tujini – Transcript of Records,
– potrdilo o izvedbi in trajanju študija.
Opravljene obveznosti se priznajo v skladu s predhodno podpisanim in potrjenim Učnim sporazumom (Learning agreement) ali Sporazumom o usposabljanju (Training agreement).
Kaj se zgodi, če v tujini ne opravim vseh s Študijskim sporazumom potrjenih obveznosti?Neuspešno opravljene obveznosti lahko vodijo v nepriznavanje študijskih obveznosti in so lahko razlog za zahtevo vrnitve finančne pomoči. To ne zadeva prejemnikov, katerim ni bilo omogočeno opravljanje študijskih obveznosti zaradi višje sile ali zunanjih razlogov, ki jih je pisno sporočila kontaktna oseba programa Erasmus+ in jih je pisno potrdila matična institucija.